1SMC8.5AT3G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Central Semiconductor Corp
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
Microchip Technology
Littelfuse Inc.
Bourns Inc.
Microchip Technology
Comchip Technology
14.4V Clamp 104.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
1SMC8.5AT3G
DigiKey Part Number
1SMC8.5AT3G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1SMC8.5AT3G
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1SMC8.5AT3G Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
104.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Obsolete
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.5V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
9.44V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.4V