1SMB48AT3 is Obsolete and no longer manufactured.
Littelfuse Inc.
In Stock: 605
Datasheet
Direct
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 6.589
Datasheet
STMicroelectronics
In Stock: 6.916
Microchip Technology
77.4V Clamp 7.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
1SMB48AT3
DigiKey Part Number
1SMB48AT3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1SMB48AT3
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1SMB48AT3 Models
Category
Power - Peak Pulse
600W
Capacitance @ Frequency
365pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77.4V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.7A