1SMB33CAT3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 137.973
Datasheet
Direct
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 29.859
Datasheet
Bourns Inc.
In Stock: 483
Similar
Diodes Incorporated
Similar
Littelfuse Inc.
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
STMicroelectronics
Microchip Technology
Microchip Technology
Comchip Technology
53.3V Clamp 11.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
1SMB33CAT3
DigiKey Part Number
1SMB33CAT3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1SMB33CAT3
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
265pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.3A