1PMT51AT1
DigiKey Part Number
2156-1PMT51AT1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1PMT51AT1
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC POWERMITE
Customer Reference
Detailed Description
82.4V Clamp Ipp Tvs Diode Surface Mount Powermite
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1PMT51AT1 Models
Category
Power - Peak Pulse
1000W (1kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-216AA
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
51V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
56.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
82.4V