1.5KE20ARL4 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Comchip Technology
In Stock: 0
Comchip Technology
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 309
27.7V Clamp 54A Ipp Tvs Diode Through Hole Axial
1.5KE20ARL4
DigiKey Part Number
1.5KE20ARL4-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE20ARL4
Description
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1.5KE20ARL4 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
54A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case
DO-201AD, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
17.1V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
19V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
27.7V