1.5KE11ARL4 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
15.6V Clamp 96A Ipp Tvs Diode Through Hole Axial
1.5KE11ARL4
DigiKey Part Number
1.5KE11ARL4-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE11ARL4
Description
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
1.5KE11ARL4 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
96A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-201AD, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
9.4V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
10.5V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
15.6V