1.5KE10AG is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 9.191
Datasheet
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 1.412
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
14.5V Clamp 103A Ipp Tvs Diode Through Hole Axial
1.5KE10AG
DigiKey Part Number
1.5KE10AG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE10AG
Description
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1.5KE10AG Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
103A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-201AD, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.55V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
9.5V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.5V