Image for OSTVL243150 is not available
OSTVL243150
DigiKey Part Number
OSTVL243150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTVL243150
Description
TERM BLOCK HDR 24POS 3.81MM
Detailed Description
24 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) Vertical Through Hole
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Current - UL
10 A
Series
Voltage - UL
300 V
Packaging
Bulk
Color
Green
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
24
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
12
Contact Material
Brass
Number of Levels
2
Housing Material
Thermoplastic
Pitch
0.150" (3.81mm)
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Header Orientation
Vertical
Insulation Height
0.866" (22.00mm)