Image for OSTVC150050 is not available
OSTVC150050
DigiKey Part Number
OSTVC150050-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTVC150050
Description
TERM BLOCK HDR 15POS 7.62MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.300" (7.62mm) 90°, Right Angle Through Hole
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Current - UL
32 A
Series
Voltage - UL
300 V
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
15
Contact Material
Brass
Positions Per Level
15
Housing Material
Thermoplastic
Number of Levels
1
Contact Tail Length
0.197" (5.00mm)
Pitch
0.300" (7.62mm)
Insulation Height
0.559" (14.20mm)