Image for OSTTH030100 is not available
OSTTH030100
DigiKey Part Number
OSTTH030100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTTH030100
Description
TERM BLOCK PLUG 3POS 5MM
Detailed Description
3 Position Terminal Block Plug for Unshrouded Header 0.197" (5.00mm) Free Hanging (In-Line)
Category
Wire Gauge or Range - AWG
14-22 AWG
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Wire Gauge or Range - mm²
0.34-1.5mm²
Series
Color
Black
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Part Status
Active
Contact Mating Finish
Nickel
Type
Plug for Unshrouded Header
Features
Interlocking (Side)
Number of Positions
3
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
3
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Number of Levels
1
Wire Strip Length
5-6mm
Pitch
0.197" (5.00mm)
Contact Material
Brass
Termination Style
Screw
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Base Product Number
Voltage - UL
300 V