OSTT2230150 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Image for OSTT2230150 is not available
OSTT2230150
DigiKey Part Number
OSTT2230150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTT2230150
Description
TERM BLOCK 23POS 5MM PCB
Detailed Description
23 Position Wire to Board Terminal Block Angled 0.197" (5.00mm) Through Hole
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Series
Features
Interlocking (Side)
Packaging
Bulk
Color
Green
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Housing Material
Thermoplastic
Positions Per Level
23
Contact Material - Plating
Brass
Pitch
0.197" (5.00mm)
Clamp Material - Plating
Brass
Mating Orientation
Angled
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Current
10 A
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Voltage
300 V