OSTHX030080 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Assmann WSW Components
In Stock: 0
Datasheet
Image for OSTHX030080 is not available
OSTHX030080
DigiKey Part Number
OSTHX030080-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTHX030080
Description
TERM BLK 3POS TOP ENTRY 5MM PCB
Detailed Description
3 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
Category
Wire Gauge
16-26 AWG
Mounting Type
Through Hole
Series
Wire Termination
Screwless - Push Button Clamp
Packaging
Bulk
Features
Interlocking (Side)
Part Status
Active
Color
Gray
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Positions Per Level
3
Housing Material
Thermoplastic
Pitch
0.197" (5.00mm)
Contact Material - Plating
Brass
Mating Orientation
Vertical with Board
Clamp Material - Plating
Steel, Stainless
Current
6 A
Base Product Number
Voltage
300 V