OSTHF197080 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 0
Datasheet
Image for OSTHF197080 is not available
OSTHF197080
DigiKey Part Number
OSTHF197080-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTHF197080
Description
TERM BLK 19POS TOP ENTRY 5MM PCB
Detailed Description
19 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
Category
Voltage
300 V
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Wire Gauge
16-20 AWG
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Wire Termination
Screwless - Push Button Clamp
Part Status
Active
Color
Gray
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Positions Per Level
19
Housing Material
Thermoplastic
Pitch
0.197" (5.00mm)
Contact Material - Plating
Brass
Mating Orientation
Vertical with Board
Clamp Material - Plating
Steel, Stainless
Current
10 A