Image for OSTEM18A152 is not available
OSTEM18A152
DigiKey Part Number
OSTEM18A152-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTEM18A152
Description
TERM BLOCK PLUG 18POS 7.50MM
Detailed Description
18 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.295" (7.50mm) Free Hanging (In-Line)
Category
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Voltage - UL
300 V
Series
Wire Gauge or Range - AWG
12-22 AWG
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Type
Plug, Female Sockets
Torque - Screw
0.45 Nm (4.0 Lb-In)
Number of Positions
18
Wire Strip Length
7-8mm
Positions Per Level
18
Contact Material
Pitch
0.295" (7.50mm)