ED3101/11-WD
DigiKey Part Number
ED2302-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ED3101/11-WD
Description
TERM BLK 11P SIDE ENTRY 5MM PCB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
Category
Voltage
300 V
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Wire Gauge
14-28 AWG
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Wire Termination
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Part Status
Active
Features
Interlocking (Side), Lever Actuated
Number of Levels
1
Color
Gray, Slate
Positions Per Level
11
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Pitch
0.197" (5.00mm)
Housing Material
Polyamide (PA), Nylon
Mating Orientation
Horizontal with Board
Clamp Material - Plating
Steel, Stainless
Current
16 A