ED3000/11 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 0
Datasheet
11 Position Wire to Board Terminal Block 45° (135°) Angle with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
ED3000/11
DigiKey Part Number
ED2246-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ED3000/11
Description
TERM BLOCK 11POS 45DEG 5MM PCB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage
300 V
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Wire Gauge
14-28 AWG
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Wire Termination
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Part Status
Active
Features
Interlocking (Side)
Number of Levels
1
Color
Gray, Slate
Positions Per Level
11
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Pitch
0.197" (5.00mm)
Housing Material
Polyamide (PA), Nylon
Mating Orientation
45° (135°) Angle with Board
Clamp Material - Plating
Copper
Current
16 A