ED120-12DS
ED120-12DS
ED120/12DS
DigiKey Part Number
ED2232-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ED120/12DS
Description
TERM BLK 12P SIDE ENT 5.08MM PCB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole
Category
Wire Gauge
14-22 AWG
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Mounting Type
Through Hole
Series
Wire Termination
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Packaging
Bulk
Color
Blue
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Number of Levels
1
Housing Material
Polyamide (PA), Nylon
Positions Per Level
12
Contact Material - Plating
Brass
Pitch
0.200" (5.08mm)
Clamp Material - Plating
Steel, Stainless
Mating Orientation
Horizontal with Board
Torque - Screw
0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Current
15 A
Screw Thread
M3
Voltage
300 V