G6A-234P-ST1-USDC12
DigiKey Part Number
G6A-234P-ST1-USDC12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G6A-234P-ST1-USDC12
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Through Hole
Category
Coil Type
Non Latching
Manufacturer
Omron Electronics Inc-EMC Div
Termination Style
PC Pin
Series
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Obsolete
Operate Time
5 ms
Mounting Type
Through Hole
Release Time
3 ms
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
1 A
Relay Type
General Purpose
Switching Voltage
250VAC, 220VDC - Max
Coil Resistance
720 Ohms
Load - Max Switching
250VA, 220W
Base Product Number
Coil Current
16.7 mA