G5A-234P-FC-DC24
DigiKey Part Number
G5A-234P-FC-DC24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G5A-234P-FC-DC24
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 24V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Manufacturer
Omron Electronics Inc-EMC Div
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
2.4 VDC
Part Status
Obsolete
Operate Time
5 ms
Mounting Type
Through Hole
Release Time
5 ms
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
1 A
Approval Agency
UL
Switching Voltage
125VAC, 125VDC - Max
Relay Type
General Purpose
Coil Current
8.3 mA
Coil Resistance
2.88 kOhms