G3VM-401AY1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Omron Electronics Inc-EMC Div
In Stock: 293
Datasheet
Parametric Equivalent
Omron Electronics Inc-EMC Div
In Stock: 359
Datasheet
Toshiba Semiconductor and Storage
In Stock: 782
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) 4-DIP (0.300", 7.62mm)
Omron's NEW G3VM VSON MOSFET Relay
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
G3VM-401AY1
DigiKey Part Number
Z12321-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G3VM-401AY1
Description
SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-400V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
G3VM-401AY1 Models
Category
Voltage - Input
1.27VDC
Mfr
Voltage - Load
0 V ~ 400 V
Series
Load Current
120 mA
Packaging
Tube
On-State Resistance (Max)
35 Ohms
Termination Style
PC Pin
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C