Image for 2MDR01-85O1AGH is not available
2MDR01-85O1AGH
DigiKey Part Number
Z1628-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2MDR01-85O1AGH
Description
LED ORANGE 8.5MM ROUND T/H
Customer Reference
Detailed Description
Orange 608nm LED Indication - Discrete 2V Radial
Category
Lens Size
8.50mm Dia
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Packaging
Bulk
Current - Test
20mA
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Standard
Wavelength - Peak
612nm
Millicandela Rating
Package / Case
Radial
Lens Style
Round with Flat Top
Height (Max)
9.60mm