MSF4800A-20-0760-R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Omron Automation and Safety
In Stock: 0
Datasheet
Image for MSF4800A-20-0760-R is not available
MSF4800A-20-0760-R
DigiKey Part Number
MSF4800A-20-0760-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSF4800A-20-0760-R
Description
LIGHT CURTAIN FINGER/HAND 20MM
Customer Reference
Detailed Description
Light Curtain 20mm Finger/Hand Blanking, Receiver Only
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Protective Height
760mm
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Number of Beams
76
Series
Beam Pitch
10mm
Packaging
Bulk
Operating Range
0.3m ~ 20.0m
Part Status
Obsolete
Features
Blanking, Receiver Only
Protection
Finger/Hand
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Detection Capability
20mm
Operating Temperature
-10°C ~ 55°C