MS4800B-20-0600-R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Omron Automation and Safety
In Stock: 0
Datasheet
Image for MS4800B-20-0600-R is not available
MS4800B-20-0600-R
DigiKey Part Number
MS4800B-20-0600-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS4800B-20-0600-R
Description
LIGHT CURTAIN FINGER/HAND 20MM
Customer Reference
Detailed Description
Light Curtain 20mm Finger/Hand Receiver Only
Category
Protective Height
600mm
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Number of Beams
60
Series
Beam Pitch
10mm
Packaging
Bulk
Operating Range
0.3m ~ 20.0m
Part Status
Obsolete
Features
Receiver Only
Protection
Finger/Hand
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Detection Capability
20mm
Operating Temperature
-10°C ~ 55°C