Image for H2C-R-AC120-C is not available
H2C-R-AC120-C
DigiKey Part Number
H2C-R-AC120-C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
H2C-R-AC120-C
Description
RELAY TIME DELAY 12HR 6A 250V
Customer Reference
Detailed Description
Off-Delay Time Delay Relay SPDT (1 Form C) 0.5 Sec ~ 12 Hrs Delay 6A @ 250VAC Socketable
Category
Circuit
SPDT (1 Form C)
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Delay Time
0.5 Sec ~ 12 Hrs
Series
Contact Rating @ Voltage
6A @ 250VAC
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
120VAC
Part Status
Obsolete
Termination Style
Plug In, 11 Pin (Octal)