Image for E2E-X30MB1TL30-R 5M is not available
E2E-X30MB1TL30-R 5M
DigiKey Part Number
E2E-X30MB1TL30-R5M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E2E-X30MB1TL30-R 5M
Description
SENSOR INDUCT 30MM PNP M30 NO
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inductive Proximity Sensor 1.181" (30mm) IP67, IP69K Cylinder, Threaded - M30
Category
Shielding
Unshielded
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Material - Body
Nickel-Plated Brass
Series
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Packaging
Box
Termination Style
Cable Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Sensor Type
Inductive
Ingress Protection
IP67, IP69K
Sensing Distance
1.181" (30mm)
Indicator
LED
Output Type
PNP-NO, 3-Wire
Package / Case
Cylinder, Threaded - M30
Response Frequency
100Hz