E2E-X1R5E1-R 2M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Omron Automation and Safety
In Stock: 0
Datasheet
Inductive Proximity Sensor 0.059" (1.5mm) IP67 Cylinder, Threaded - M8
E2E-X1R5E1-R 2M
DigiKey Part Number
Z9183-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E2E-X1R5E1-R 2M
Description
SENSOR PROX INDUCT 1.5MM CYLIND
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shielding
Shielded
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Material - Body
Stainless Steel
Series
Voltage - Supply
10V ~ 40V
Packaging
Bulk
Termination Style
Cable with Connector
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Sensor Type
Inductive
Ingress Protection
IP67
Sensing Distance
0.059" (1.5mm)
Indicator
LED
Output Type
NPN-NO, 3-Wire
Package / Case
Cylinder, Threaded - M8
Response Frequency
2kHz