PIM300FZ
DigiKey Part Number
555-PIM300FZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIM300FZ
Description
DC DC CONVERTER -48V 300W
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output -48V 6.25A, 2.4A -38V - -75V Input
Category
Current - Output (Max)
6.25A, 2.4A
Mfr
Power (Watts)
300 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Features
OCP, OTP, OVP, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-5°C ~ 85°C
Type
Non-Isolated PoL Module
Efficiency
98%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
-38V
Package / Case
Module
Voltage - Input (Max)
-75V
Size / Dimension
2.78" L x 1.45" W x 0.50" H (70.6mm x 36.8mm x 12.7mm)