APTS050A0X3-SRPHDZ
DigiKey Part Number
APTS050A0X3-SRPHDZ-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APTS050A0X3-SRPHDZ
Description
DC DC CONVERTER 0.7-2V 100W
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.7 ~ 2V 50A 4.5V - 14V Input
Category
Current - Output (Max)
50A
Mfr
Power (Watts)
100 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, UVLO
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Type
Non-Isolated PoL Module
Efficiency
90.1%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
4.5V
Package / Case
14-SMD Module
Voltage - Input (Max)
14V
Size / Dimension
1.30" L x 0.90" W x 0.39" H (33.0mm x 22.9mm x 10.0mm)