A98252-031
DigiKey Part Number
2262-A98252-031-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A98252-031
Description
CONN MICRO-D PLUG 31POS R/A SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
31 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector
Category
Flange Feature
Board Side (2-56); Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Mfr
Termination
Solder
Series
Primary Material
Metal
Packaging
Case
Shell Material, Finish
Aluminum, Nickel Plated
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Style
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
3A per Contact
Number of Positions
Contact Form
Stamped
Number of Rows
2
Dielectric Material
Thermoplastic
Mounting Type
Contact Material
Copper Alloy
Shell Size, Connector Layout
0.050 Pitch x 0.050 Row to Row
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C