A50017-021
DigiKey Part Number
2262-A50017-021-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A50017-021
Description
CONN D-TYPE PLUG 21POS SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
21 Position D-Type, Nano-D Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A50017-021 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Mounting Type
Mfr
Contact Type
Signal
Series
Flange Feature
Board Side (0-80); Mating Side (0-80)
Packaging
Bulk
Termination
Solder
Part Status
Active
Primary Material
Metal
Connector Style
Shell Material, Finish
Aluminum, Nickel Plated
Connector Type
Plug, Male Pins
Contact Finish
Gold
Number of Positions
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Number of Rows
1
Current Rating (Amps)
1A