THSS-14G-RSC-24
DigiKey Part Number
5880-THSS-14G-RSC-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THSS-14G-RSC-24
Description
UTILITY HANDLE THERMOCOUPLE PROB
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
60.000" (1524.00mm) T-Type Thermocouple Immersion / Penetration, Pointed 32 ~ 700°F (0 ~ 370°C)
Category
Plug Type
Sub-Mini (Thermocouple Plug)
Manufacturer
Omega
Probe Temperature Range
32 ~ 700°F (0 ~ 370°C)
Packaging
Bulk
Cable Length
60.000" (1524.00mm)
Part Status
Active
Cable Insulation
Plastic
Type
T-Type Thermocouple
Plug Color
Blue
Usage
Air, Gas
Probe Length
24.000" (609.60mm)