SRFGA-105/10-P
DigiKey Part Number
5880-SRFGA-105/10-P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRFGA-105/10-P
Description
FLEXIBLE HEATER, SILICONE RUBBER
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Flexible Heater, Printed 300°F (149°C) Silicone Rubber 12.000" (304.80mm)
Category
Shape
Rectangular
Manufacturer
Omega
Length
5.000" (127.00mm)
Series
Width
1.000" (25.40mm)
Packaging
Bulk
Material
Silicone Rubber
Part Status
Active
Attachment Method
Pressure Sensitive Adhesive (PSA)
Type
Flexible Heater, Printed
Termination
Wire Leads
Temperature Rating
300°F (149°C)
Length - Lead Wire
12.000" (304.80mm)
Watt Density @ 12V
10 W/in²
Color
Amber
Power (Watts)
50 W
Approval Agency
CE, UKCA
Voltage
120V