KHSS-IM60G-RSC-300
DigiKey Part Number
5880-KHSS-IM60G-RSC-300-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KHSS-IM60G-RSC-300
Description
UTILITY HANDLE THERMOCOUPLE PROB
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
60.000" (1524.00mm) K-Type Thermocouple Immersion / Penetration, Pointed 32 ~ 2102°F (0 ~ 1150°C)
Category
Plug Type
Sub-Mini (Thermocouple Plug)
Manufacturer
Omega
Probe Temperature Range
32 ~ 2102°F (0 ~ 1150°C)
Packaging
Bulk
Cable Length
60.000" (1524.00mm)
Part Status
Active
Cable Insulation
Plastic
Type
K-Type Thermocouple
Plug Color
Yellow
Usage
Air, Gas
Probe Length
11.811" (300.00mm)