KHSS-18U-12
DigiKey Part Number
5880-KHSS-18U-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KHSS-18U-12
Description
UTILITY HANDLE THERMOCOUPLE PROB
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40.000" (1016.00mm) K-Type Thermocouple Immersion / Penetration, Pointed 32 ~ 1652°F (0 ~ 900°C)
Category
Plug Type
Sub-Mini (Thermocouple Plug)
Manufacturer
Omega
Probe Temperature Range
32 ~ 1652°F (0 ~ 900°C)
Packaging
Bulk
Cable Length
40.000" (1016.00mm)
Part Status
Active
Cable Insulation
Perfluoroalkoxy (PFA)
Type
K-Type Thermocouple
Plug Color
Yellow
Usage
Air, Gas
Probe Length
12.000" (304.80mm)