KHA-305/10
DigiKey Part Number
5880-KHA-305/10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KHA-305/10
Description
FLEXIBLE HEATER, INSULATED, POLY
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Flexible Heater, Foil 300°F (149°C) Polyimide
Category
Length
5.000" (127.00mm)
Manufacturer
Omega
Width
3.000" (76.20mm)
Series
Thickness
0.010" (0.25mm)
Packaging
Bulk
Material
Polyimide
Part Status
Active
Attachment Method
No Pressure Sensitive Adhesive (PSA)
Type
Flexible Heater, Foil
Termination
Wire Leads
Temperature Rating
300°F (149°C)
Material - Insulation
Polyimide
Watt Density @ 12V
10 W/in²
Color
Brown
Power (Watts)
150 W
Approval Agency
CE
Voltage
120V