FGR-030/240V
DigiKey Part Number
5880-FGR-030/240V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGR-030/240V
Description
OMEGALUX ROPE HEATER, 482 C, 240
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Cartridge Heater 900°F (482°C) Fiberglass 12.000" (304.80mm)
Category
Shape
Circular
Manufacturer
Omega
Length
36.000" (914.40mm)
Series
Diameter
0.188" (4.76mm)
Packaging
Bulk
Material
Fiberglass
Part Status
Active
Attachment Method
No Pressure Sensitive Adhesive (PSA)
Type
Cartridge Heater
Termination
Wire Leads
Temperature Rating
900°F (482°C)
Length - Lead Wire
12.000" (304.80mm)
Watt Density @ 12V
4 W/in²
Material - Insulation
Fiberglass
Power (Watts)
125 W
Color
Silver
Voltage
240V