EHSS-14U-RSC-36
DigiKey Part Number
5880-EHSS-14U-RSC-36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EHSS-14U-RSC-36
Description
UTILITY HANDLE THERMOCOUPLE PROB
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
60.000" (1524.00mm) E-Type Thermocouple Immersion / Penetration, Pointed 32 ~ 1508°F (0 ~ 820°C)
Category
Plug Type
Sub-Mini (Thermocouple Plug)
Manufacturer
Omega
Probe Temperature Range
32 ~ 1508°F (0 ~ 820°C)
Packaging
Bulk
Cable Length
60.000" (1524.00mm)
Part Status
Active
Cable Insulation
Plastic
Type
E-Type Thermocouple
Plug Color
Violet
Usage
Air, Gas
Probe Length
36.000" (914.40mm)