DP25B-E-DC10/32-A
DigiKey Part Number
5880-DP25B-E-DC10/32-A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DP25B-E-DC10/32-A
Description
PROCESS METER LCD DIN RAIL
Manufacturer Standard Lead Time
56 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Process Meter LCD - Tri Color Characters Display DIN Rail
Category
Number of Characters Per Row
4
Manufacturer
Omega
Display Characters - Height
0.830" (21.08mm)
Series
Output Type
Analog
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
10 ~ 32VDC
Part Status
Active
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 91.95mm x 44.96mm
Type
Process Meter
Mounting Type
DIN Rail
Measuring Type
Current (3-Phase), Frequency, Voltage, Temperature
Termination Style
Screw Terminal
Measuring Range
0 ~ 20mA, ±0.05 ~ 10V
Operating Temperature
0°C ~ 50°C