CNI3233-C24-DC
DigiKey Part Number
5880-CNI3233-C24-DC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CNI3233-C24-DC
Description
CONTROL TEMP/PROC 12-24V DIN RL
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Process, Temperature Controller (RTD, Type B, C, E, J, K, L, N, R, S, T) 12 ~ 24VDC DIN Rail
Category
Number of Characters Per Row
4
Manufacturer
Omega
Display Type
LED - Red Characters
Series
Display Characters - Height
0.400" (10.16mm)
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
12 ~ 24VDC
Part Status
Active
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 45.00mm x 22.50mm
Type
Process, Temperature Controller (RTD, Type B, C, E, J, K, L, N, R, S, T)
Mounting Type
DIN Rail
Input Range
0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Termination Style
Screw Terminal
Output Type
Relay (2)
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant, NEMA 4X
Control Method
On/Off, Proportional (PID)
Operating Temperature
0°C ~ 55°C