Image for CN16DPT-145-C24-DC is not available
CN16DPT-145-C24-DC
DigiKey Part Number
5880-CN16DPT-145-C24-DC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CN16DPT-145-C24-DC
Description
CN16DPT-145-C24-DC
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Process, Temperature Controller 12 ~ 36VDC DIN Rail
Category
Number of Characters Per Row
4
Manufacturer
Omega
Display Type
LED - Red Characters
Series
Display Characters - Height
0.400" (10.16mm)
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
12 ~ 36VDC
Part Status
Active
Panel Cutout Dimensions
Square - 45.00mm x 45.00mm
Type
Process, Temperature Controller
Mounting Type
DIN Rail
Input Range
-270°C ~ 2320°C, 0 ~ 24mA, -10 ~ 10VDC
Termination Style
Screw Terminal
Output Type
Analog (2), Relay
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant, NEMA 4X
Control Method
On/Off, Proportional (PID)
Operating Temperature
0°C ~ 50°C