WNE560FET
DigiKey Part Number
2485-WNE560FETTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WNE560FET
Description
RES 560 OHM 1% 5W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
560 Ohms ±1% 5W Through Hole Resistor Axial Non-Inductive Wirewound
Category
Composition
Mfr
Features
Non-Inductive
Series
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.295" Dia x 0.787" L (7.50mm x 20.00mm)