WHD560FET
DigiKey Part Number
273-WHD560FETTR-ND - Tape & Reel (TR)
273-WHD560FETCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WHD560FET
Description
RES 560 OHM 1% 3W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 Ohms ±1% 3W Through Hole Resistor Axial Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WHD560FET Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.217" Dia x 0.533" L (5.50mm x 13.54mm)