WFH160L250J
DigiKey Part Number
WFH160L250J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WFH160L250J
Description
RES CHAS MNT 250 OHM 5% 160W
Customer Reference
Detailed Description
250 Ohms ±5% 160W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Composition
Wirewound
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 220°C
Series
Coating, Housing Type
Aluminum
Packaging
Bulk
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
5.512" L x 2.008" W (140.00mm x 51.00mm)
Resistance
250 Ohms
Height - Seated (Max)
0.496" (12.60mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
160W