TWW3JR33E
DigiKey Part Number
TWW3JR33E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TWW3JR33E
Description
RES 0.33 OHM 5% 3W RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 mOhms ±5% 3W Through Hole Resistor Radial Flame Proof, Safety Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TWW3JR33E Models
Category
Features
Flame Proof, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Radial
Resistance
Size / Dimension
0.492" L x 0.354" W (12.50mm x 9.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
1.024" (26.00mm)