TUW10J1R5E is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
1.5 Ohms ±5% 10W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Wirewound
TUW10J1R5E
DigiKey Part Number
2485-TUW10J1R5E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TUW10J1R5E
Description
RES 1.5 OHM 5% 10W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
TUW10J1R5E Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Proof, Safety
Series
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.394" x 0.354" Rectangular x 1.929" L (10.00mm x 9.00mm x 49.00mm)