TFSB750RJE
DigiKey Part Number
TFSB750RJE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TFSB750RJE
Description
RES 750 OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
750 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Non-Inductive, Pulse Withstanding Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TFSB750RJE Models
Category
Composition
Mfr
Features
Non-Inductive, Pulse Withstanding
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.217" x 0.028" Rectangular x 0.433" L (5.50mm x 0.70mm x 11.00mm)