TDH50H5R00FE
DigiKey Part Number
273-TDH50H5R00FE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TDH50H5R00FE
Description
TO-263 HEATSINKABLE THICK FILM R
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 Ohms ±1% 50W Chip Resistor TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB Non-Inductive Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TDH50H5R00FE Models
Category
Composition
Mfr
Features
Non-Inductive
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tube
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.406" L x 0.398" W (10.30mm x 10.10mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.185" (4.70mm)