TDH35P7R50JE
DigiKey Part Number
TDH35P7R50JE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TDH35P7R50JE
Description
RES SMD 7.5 OHM 5% 35W D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7.5 Ohms ±5% 35W Chip Resistor TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TDH35P7R50JE Models
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tube
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.398" L x 0.378" W (10.10mm x 9.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.185" (4.70mm)