TCH35P390RJE
DigiKey Part Number
TCH35P390RJE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCH35P390RJE
Description
RES 390 OHM 5% 35W TO220
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
390 Ohms ±5% 35W Through Hole Resistor TO-220-2 Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
TCH35P390RJE Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Tube
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
0.400" L x 0.175" W (10.16mm x 4.44mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)