TAH20P2K70JE is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Ohmite
In Stock: 0
Datasheet
MFR Recommended
Ohmite
In Stock: 1.061
Datasheet
2.7 kOhms ±5% 20W Through Hole Resistor TO-220-2 Moisture Resistant, Pulse Withstanding Thick Film
TAH20P2K70JE
DigiKey Part Number
TAH20P2K70JE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAH20P2K70JE
Description
RES 2.7K OHM 5% 20W TO220
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TAH20P2K70JE Models
Category
Composition
Mfr
Features
Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Series
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Packaging
Tube
Package / Case
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
TO-220
Resistance
Size / Dimension
0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.650" (16.52mm)